Zdravé přebalování

Nejlepší plenka je ŽÁDNÁ PLENKA. Než však k této vysněné metě děťátko dozraje, trvá to mnohdy několik let a díky jednorázovým plenám při tom padne za oběť v průměru 1,5 tuny odpadu na jedno dítě. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak dítě přebalovat hravě a zdravě a výrazně si urychlit také proces odplenkování. Zajímá Vás jak na to? Zde jsou moje tipy:

  • přirozená hygiena kojenců - prozradím Vám, co to je a jak jednoduše nám může pomoci při péči o dítě a nespokojenosti miminka
  • moderní látkové plenky - pohodlné, nenáročné na údržbu a tak krásné!
  • přebalování max po 3 hodinách -ikdyž výrobci jednorázových plen tvrdí, že plenka vydrží v suchu až 12 hodin. Vy by jste to vydrželi?
  • oplachování zadečku pod tekoucí vodou - alespoň, když jsme doma
  • necháváme miminko při hře na podložce často bez plenky - umožníme mu tím poznávat své tělo a neomezeně se pohybovat

Přirozená hygiena kojenců aneb Bezplenková komunikační metoda (BKM)

Vylučování je jedna ze základních potřeb každého člověka, miminka nevyjímaje. Novorozené miminka si velmi dobře uvědomují svoji potřebu vylučovat a mnohdy nám to dávají velmi jasně najevo (neklid, nespokojenost, kňourání, odtahování od prsu při kojení, cucání pěstičky atd.). Na nás rodičích je, zda budeme na tuto jejich potřebu reagovat nebo nebudeme.

Pokud se reakce z naší strany nedostaví, miminka přestanou vysílat signály a naučí se, že vykonávat potřebu do plenky je "normální". Jestliže naopak budeme s miminkem o jeho potřebě komunikovat už od malička, velmi si tím do budoucna usnadníme život.

Jak to v praxi funguje? Když zpozorujete, že miminko chce čurat nebo kakat, sundejte mu plenku, vezměte do klubíčka, opřete si jej zádíčky o své břicho a dejte pod něj nějakou misku, umyvadlo nebo travičku. Můžete miminku naznačit čůrání pomocí zvukových signálů (ččč) a pak vyčkat, zda se podaří.

S čím tzv. bezplenkovka pomáhá:

  • ulevuje od bolestí bříška a novorozenecké koliky
  • snižuje nespokojenost miminka (nemusí si tzv. "nadělat do hnízdečka")
  • upevňuje vzájemný vztah mezi rodičem a dítětem
  • výrazně usnadňuje přechod na nočník

Pozor! Bezplenkovka není soutež! Není potřeba jí praktikovat na 100% a být z toho ve stresu. Potřeby každého děťátka jsou jiné a mění se i v průběhu vývoje. Přizpůsobte si to vždy dle potřeb vaší rodiny.


Moderní látkové plenky

Proč v dnešní době prát plenky a neusnadnit si život jednorázovými? Za mě je důvodů hned několik.

Moderní látkové plenky neobsahují žádné chemikálie, lepidla, bělidla atd. Naopak jsou díky použitým materiálům příjemné na dotyk a přirozeně antibakteriální. Jsou oproti jednorázovým plenkám mnohem prodyšnější a dochází tak k přirozené termoregulaci. Nemusíte proto řešit opruzeniny a mazat na miminko tuny Bepanthenu. Střih plen umožňuje tzv. volné balení pro přirozený vývoj kyčlí.

Mimo zdravotních benefitů jsou samozřejmě mnohem ekologičtější a ekonomičtější. Šetří zdraví dětí, naši přírodu a dokonce i naši peneženku. Krásné designové vzory jsou už jen třešnička na dortu.

A co nevýhody? Nebudeme si namlouvat že nejsou. Látkové plenky jsou objemnější než jednorázové a dělají proto miminku větší zadeček. Tomu musíte uzpůsobit i oblečení miminka (na uzké kalhoty rovnou zapomeňte :-). Také pokud cestujete, musíte brát o jedno zavazadlo navíc.

Manipulace s látkovými plenkami je stejná jako u jednorázových (pokud nejste fanda skládání plen čtvercových). Jen je potřeba občas tzv. vyklepat bobek (s tím nám výrazně usnadňují život separační plenky).

Jak se moderní látkové plenky udržují?

  • vyndáme ze svrchních kalhotek savá jádra a vše společně vložíme do pračky
  • přidáme šetrný tekutý prací prostředek a zapneme na 60°
  • po vyprání dáme srchňáčky uschnout na šňůru, savá jádra můžou do sušičky
  • tento proces opakujeme každé 2-3 dny

A to je vše! Žádné vyvařování, žádné ruční praní, žádná práce navíc. :-)


Zaujalo Vás to? Chcete si plenky prohlédnout a dozvědět se víc?

Budu ráda, když mě budete kontaktovat.