Přirozené kojení

Vycházím z přesvědčení, že kojení je vrozené, nikoliv naučené chování. Kojit může každá maminka, pokud jí k tomu budou zajištěny vhodné podmínky a nebudou se jí do cesty stavit překážky.

Každé miminko se rodí se schopností se přisát. Napomáhá mu k tomu množství novorozeneckých reflexů. Miminko není během kojení v pasivní roli. Je tomu přesně naopak. Miminko je schopné se samo pomocí svého reflexivního chování připlazit k matčině prsu a začít sát. Ono je tedy tím aktivním členem. Matka ho v tomto snažení pouze podporuje a jemně mu dopomáhá.

Základním kamenem přirozeního kojení je kontakt kůže na kůži. Co to vlastně znamená? Nahé miminko má maminka na svém nahém telě, přikryté dekou nebo peřinkou. Takto spolu odpočívají, klidně celý den, týden i měsíc, pokud to oběma vyhovuje. Miminko má možnost se kdykoliv přisát, kojí se tzv. na požádání.

A co možná nevíte? Kontakt kůže na kůži pomáhá k nástupu laktace nejen po porodu, ale v podstatě kdykoliv, kdy se snažíte zvýšit tvorbu mléka.

Více informací o Přirozeném kojení s využitím vrozených reflexů novorozenců naleznete zde:

https://www.prirozenekojeni.cz/

S čím Vám můžu jakožto poradkyně Přirozeního kojení pomoci?

  • ráda Vám objasním základní informace ohledně kojení a vyvrátím některé mýty

  • můžeme spolu probrat různé polohy při kojení (v sedě, v leže, v nosící pomůcce)

  • zodpovím Vám na Vaše dotazy jak často kojit, jak dlouho kojit, jakou má spojitost kojení a společný spánek

  • vysvětlím Vám, proč je tak důležitý kontakt kůže na kůži a to nejen v porodnici

  • připravím Vás na hladký nástup laktace již v těhoteství

  • poskytnu Vám odbornou i psychickou podporu v začátcích kojení

  • budeme spolu řešit případné obtíže při kojení


Mé poradenství probíhá hands-off. Nečekejte ode mě, že budu Vás a Vaše miminko polohovat do různých kojících poloh. Na poradenství si nosím panenku, na které Vám vše názorně ukážu a vysvětlím, aby jste vy sama získala sebejistotu, že vše sama zvládnete i po mém odchodu.

Co Vám naopak nenabídnu:

Nejsem zdravotník a mé služby nemají zdravotnický charakter. Mají charakter podpůrný a informativní. Proto ode mě prosím neočekávejte diagnostiku či hodnocení Vašeho zdravotního stavu nebo dokonce doporučení léků.

Podpůrné skupinky:

Vhodná předporodní příprava a setkávání těhotných žen s kojícími maminkami v rámci podpůrných skupinek hraje významnou roli pro hladký nástup laktace po porodu. V budoucnu bych proto ráda podpůrnou skupinku organizovala v Uherském Brodě či okolí. Budu Vás průběžně informovat.